המדריך המלא לביטול עסקה

משלוח דואר ספאם

כל מה שרציתם לדעת על חוק הספאם

תופעת הדיוור (ספאם) הפכה למטרד בשנים האחרונות ויוצרת לנו בעיות רבות כמו אבטחת מידע, הפצת וירוסים ובזבוז זמן על מחיקת הודעות לא רצויות

במידה וקיבלתם הודעות, מבלי שאישרתם מראש את קבלת ההודעות הודעות מאותו שולח - תוכלו להגיש תביעה ולקבל פיצוי של עד 1,000 ₪ ללא צורך בהוכחת נזק

חוק הספאם

"חוק הספאם" נקבע כתיקון ס' 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים) ב-1 בדצמבר 2008 ומטרתו למגר דברי פרסומת ודיוורים לא רצויים, המכונים "ספאם" או "דואר זבל".

תיקון החוק אוסר שליחת פרסומת מסחרית המעודדת הוצאה כספית מצד הצרכן באמצעי התקשורת: מייל, פקס, מסרוני SMS ומערכות חיוג אוטומטיות.

משלוח דואר ספאם

מה ייחשב הודעת ספאם?
מסר שנועד לעודד רכישת מוצר\שירות ומופץ לציבור הרחב, הנשלח באמצעות פקס, מערכות חיוג אוטומטיות, SMS או דואר אלקטרוני. הפרסומת נשלחה מבלי שהסכמת מראש לקבל פרסומות מאותו שולח.

איך ניתן לתבוע?
 תביעה על הודעות ספאם יכולה להיות מוגשת בבית משפט לתביעות קטנות ללא צורך בעורך דין, בבית המשפט או דרך הרשת.

מפרסמים – בדקו את עצמכם!
מפרסם מוגדר כמי ששמו מופיע בדואר הספאם לשם התקשרות או שתוכן הפרסומת נועדה לקדם את מטרותיו או עסקיו.
שליחת הודעות אלו מחייבות הסכמה מראש, בכתב או בעל פה של הלקוח לקבל הודעות אלו. מחובתכם לצרף אפשרות להסרה מיידית מרשימה התפוצה בכל דיוור.

שליחת דואר ספאם בניגוד לחוק, מאפשרת הגשת תביעה נגד המפרסם וקבלת פיצוי שנקבע מראש- עד 1000 ₪ עבור כל הודעה, ללא הוכחת נזק. בנוסף, משלוח דואר ספאם חושף את המפרסם גם לסיכון של תביעות ייצוגיות.

בעל/ת עסק!

הצטרפו לאמון הציבור ותהנו מסיוע בייעוץ והדרכה בנושאי צרכנות

שאלות ותשובות על דואר ספאם

איך אוכל למנוע קבלת הודעות ספאם?

בדרך כלל תצורף להודעה אפשרות להסרה מרשימת התפוצה והפסקת קבלת הספאם. כמו כן, ניתן לחסום את המספר ממנו הגיעה ההודעה או להשתמש בפתרונות סינון במייל או בטלפון.

איך אוכל לזהות את המפרסם?

מפרסם מוגדר על פי החוק כמען הודעת הספאם העשויה לפרסם את עסקיו או לקדם את מטרותיו ומי ששמו או מענו מופיעים בפרסומת מסחרית המעודדת רכישת שירות, מוצר או כל הוצאה כספית.

שימו לב, חלה חובת הזדהות מטעם המפרסם בהודעת הספאם. במקרים בהם אין מידע על שולח ההודעה - ייתכן ותוכלו לקבל פיצוי.

איך מבדילים בין פרסום מותר לכזה הנחשב לספאם?

דבר פרסומת הנחשב לספאם הינו "מסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת וכן מסר המופץ לציבור הרחב שמטרתו בקשת תרומה או תעמולה". החוק אוסר על שליחת דבר פרסומת שקבלתו לא אושרה על ידך מראש.
הודעות ספאם נחשבות לפי החוק כדואר באמצעי התקשורת האלקטרוניים ואילו דואר רגיל אינו מעוגן בחוק.

מה מותר ומה אסור?

אסור למפרסם להפיץ פרסומות מסחריות באמצעי התקשורת האלקטרוניים: הודעות SMS, הודעות דואר אלקטרוני, פקס או מערכות חיוג אוטומטיות מבלי שקיבל הסכמתך מראש- בכתב, בעל פה או באופן מקוון.
אסורה פניה חד פעמית המהווה הצעת לקבלת דבר פרסומת מצד המפרסם לנמען, שהוא אינו בית העסק.
מותרת פניה חד פעמית המציעה קבלת דבר פרסום מטעם המפרסם לנמען שהוא בית העסק. מותרת פניה באמצעות דיוור ישיר (תיבות דואר) ועל ידי שיחות אנושיות מסוג טלמרקטינג.

כיצד אוכל לאשר קבלת דבר פרסומת?

על המפרסם לקבל את הסכמתך באופן ברור מראש בכתב, בעל פה, על ידי חתימה אלקטרונית במייל או בשיחה מוקלטת. אם אישרת קבלת דבר פרסומת, תוכל לסרב לקבל דיוור נוסף בהמשך בכל עת.

המפרסם מחויב בכל הודעה לצרף דרך פשוטה לסירוב קבלת דבר פרסומת ולהסרתך מרשימת התפוצה.

מה סכום הפיצוי שניתן לקבל בגין קבלת הודעת ספאם?

על פי החוק ניתן לפנות לבית המשפט (רגיל או לתביעות קטנות) ולדרוש פיצוי עד 1000 ₪ עבור כל הודעת ספאם שהתקבלה, ללא הסכמתך מראש, באמצעי התקשורת האלקטרוניים המעוגנים בחוק וזאת ללא הוכחת נזק.

אם התקבלה הודעת ספאם לאחר שסירבת לקבל פרסומת או לא הסכמת מראש- המפרסם עלול להיות מאושם בעבירה פלילית ולהיות מחוייב בקנס.

חשוב לשמור תיעוד של הנזק שנגרם - אישור במייל, הקלטת שיחה, הודעת SMS וצילומי מסך.

למידע נוסף על חוק הספאם באתר נבו – לחצו כאן

בעל עסק? צפה בצ'ק ליסט לעסקים - חוק הספאם

שיתוף:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר ומערכת התלונות