הרשמו לניוזלטר

וקבלו עדכונים חמים ישירות למייל!

כרטיס אשראי מתגלגל – כל הסכנות

כרטיס אשראי מתגלגל

"אשראי מתגלגל" – הכרטיס המבטיח והמפתה שעלול לעלות לכם ביוקר

בעבר כבר הזהירו מחסרונות שיטת "האשראי המתגלגל", שבה נקבע חיוב חודשי קבוע בכרטיס האשראי ■ עמותות צרכניות: זה יכול להיות פתרון לירידה זמנית בהכנסה, אבל לרוב הוא יקר יחסית

ג'ניה וולינסקי, דה מרקר, 10.9.2020

לכתבה המלאה בדה מרקר

מתוך הכתבה: "על רקע המצב הכלכלי הרעוע של לא מעט משקי בית, על פניו ההצעה של חברות האשראי – קביעת חיוב חודשי קבוע בכרטיס האשראי, שמכונה גם "אשראי מתגלגל" – עשויה להישמע כמו פתרון לשליטה בהוצאות. עם זאת, חשוב לשים לב כי זהו פתרון יקר יחסית, ואם לא מתנהלים אתו נכון, הוא עלול להוביל להצטברות של חובות שיהיה קשה להחזיר.

המשמעות של האשראי המתגלגל היא שנקבע מראש סכום חודשי, שכל מה שחורג ממנו לא יחויב באותו חודש, אלא יידחה לחודש שלאחר מכן, בצירוף ריבית כמובן. כלומר, אם סך הרכישות באשראי בחודש מסוים היה 5000 שקל והוגדר סכום חיוב קבוע של 3000 שקל, אז זה הסכום שייגבה מכרטיס האשראי במועד החיוב והיתרה, בסך 2000 שקל, "תגולגל" לחודש הבא, בצירוף ריבית – כך שמדובר למעשה בהלוואה."

תגובת אמון הציבור לכתבה:
"הגיעו אליהם לא מעט תלונות של צרכנים שהונפק להם כרטיס אשראי, והם לא הבינו שמה שהונפק להם הוא כרטיס אשראי מתגלגל. "מתלונות שהגיעו אלינו עולה כי הלקוחות לא היו באמת מודעים להסדר, ובעיקר לא היו מודעים למשמעות שלו. זה התברר להם רק כשנצבר להם חוב של עשרות אלפי שקלים לחברת האשראי, והיא פנתה אליהם או שעצרה את החיובים בכרטיס. במצב זה גם הצטבר חוב, שהלקוח התקשה לשלמו בבת אחת, והוא גם נאלץ לשלם סכום גבוה עבור הריבית.

לצד היתרון של הכרטיס, הגדלת מסגרת האשראי שהבנק הקצה או כתחליף לה, יש לכרטיסים אלה חיסרון גדול – והוא הריבית הגבוהה יחסית שנגבית עבור האשראי. לפעמים הלקוחות לא באמת צריכים את האשראי הזה או שהם יכולים לקבל אותו במחיר נמוך יותר, למשל, בבנק שלהם.

לפני שמצרפים לקוח לכרטיס אשראי מתגלגל, יש לתת לו גילוי נאות של התנאים ולהסביר גם את החסרונות שבו, וכי מהתלונות שהגיעו אליהם הכרטיס המתגלגל הוצע ללקוחות "בין הקופה ליציאה מהחנות".

שיתוף:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר ומערכת התלונות