מה צריך לדעת לגבי זיכויים ושוברי מתנה?

שובר מתנה

צרכנים רבים מוצאים עצמם לעיתים רוכשים מוצר כלשהו, ומסיבות שונות מתחרטים מאוחר יותר על הרכישה. בתי עסק רבים מאפשרים לצרכנים לקבל זיכוי עבור המוצר, לרוב בסכום הזהה לסכום ששולם עבור המוצר, ובציון מסגרת זמן, בה על הצרכן לממש אותו.

עם זאת, רבים מכירים את תחושת התסכול המתלווה למציאת שובר זיכוי שנשכח ותוקפו פג, ועל הקושי לפענח את תוכנו לאחר שזה נשחק ודהה. בעיות דומות עולות גם בתחום שוברי המתנה, כשפעמים רבות מגלים צרכנים כי תוקף השובר פג ולא ניתן לקבל את שווי בחזרה.

חוק הגנת הצרכן קובע מספר דברים:

סוף לדיו הנעלם: זיכוי או שובר מתנה יודפסו/ייכתבו כך שתוכן השובר לא ימחק וישאר קריא וברור.

כמה שווה הזיכוי? הסכום הנקוב בזיכוי יהיה זהה לסכום ששולם בעת ביצוע העסקה שבוטלה. בשובר מתנה – ערכו יהיה זהה לסכום ששולם עבורו.

תוקף: זיכוי בשל ביטול עסקה או שובר מתנה יהיו תקפים לשנתיים לפחות מיום הנפקתם.

התניות וקשיים: על בית העסק להוסיף את כל הפרטים הנחוצים על גבי שובר הזיכוי / שובר המתנה, ולא להתנות שימוש בשוברים בהצגת חשבונית.

הסוף להגבלות: שוברי זיכוי ומתנה יהיו תקפים בכל השנה וללא מגבלות דוגמת תקופת מבצעים, סוף עונה וכד'. 

ומה עם העודף? אם נותר עודף בעקבות שימוש בזיכוי או שובר מתנה, שערכו עד 5% מהסכום הנקוב (אך לא יותר מ- 100 ש"ח), הצרכן זכאי לקבל את העודף במזומן. לדוגמא, אם שווי הזיכוי או שובר המתנה הוא 150 ש"ח ובעת מימושו מבקש הצרכן לרכוש מוצרים בסכום של 140 ש"ח, על בית העסק לתת לו את העודף (10 ש"ח) במזומן.

שיתוף:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר ומערכת התלונות