רפורמת החשבונית ה"ירוקה" עלולה לפגוע באזרחים ותיקים ובציבור החרדי

קשיש ליד מחשב

משרד התקשורת שוקל לאפשר לחברות לבחור בעצמן מהי ברירת המחדל לשליחת חשבוניות לצרכנים – בדואר או בדיגיטל. לדעתנו מהלך כזה עלול לפגוע בציבור האזרחים ותיקים ובחרדים

עד כה חברות התקשורת נדרשות לשלוח למנויים את החשבוניות החודשיות בדואר, אלא אם הצרכנ/ית הסכימו לקבל במסרון או בדוא"ל. כעת משרד התקשורת רוצה לתת לחברות עצמן את שיקול הדעת מהי ברירת המחדל שלהן למשלוח החשבוניות (רק לגבי מנויים שלא ביצעו בחירה כזו בעבר).

כתבת דה מרקר, הדר קנה פנתה אלינו בנושא: 
לכתבה המלאה לחצו כאן

למרות הרעיון המבורך בשיפור הנגישות, השקיפות, והתרומה לאיכות הסביבה, אנו באמון הציבור מזהירים מפני עלייה ניכרת בתלונות נגד חברות התקשורת בנושא. זאת, בשעה שכבר כשליש מכלל התלונות שהתקבלו מאז 2018 במוקד
התלונות של אמון הציבור, נגד חברות התקשורת עוסקות בבעיות בחיובים של צרכנים.

מהלך כזה יפגע בעיקר באוכלוסיות חלשות, שאינן טכנולוגיות במהותן – כמו קשישים, אנשים עם מוגבלויות, עולים
חדשים ומגזרים שנוטים להיות פחות דיגיטליים. לקוחות אלה רגילים לקבל את החשבונות בדואר, והשינוי יביא לכך שהם לא יהיו מודעים למצב החשבון שלהם. גם דברים פשוטים, כמו טעויות בכתובות המייל, יכולים להביא לכך שהצרכנים מכלל המגזרים לא ידעו על החיובים שנגבו מהם למשך תקופה ארוכה.

לדברי עו"ד יעל שפר, מנהלת תחום תקשורת באמון הציבור: "ב-2021 רוב הציבור עושה פעולות באופן דיגיטלי, ולכן מקבל מסמכים דרך האינטרנט. אבל המהלך שהם מציעים כולל בעיה – לקוחות יקבלו מסרון לטלפון, וצרכנים שלא הביעו העדפה כלשהי, יקבלו חשבון באמצעי דיגיטלי. בשיטה זו, שיעור מסוים של לקוחות לא ייראו את המסרון או לא יבינו את תוכנו.

כבר כיום יש בעיות עם קבלת חשבוניות: עשרות אלפי מנויים רדומים שמחוברים לשירות ולא צורכים אותו, או משלמים לשתי חברות שונות מבלי לדעת, כי חשבו שהתנתקו וזה לא נעשה בפועל. מי שמגלה על כך הם הילדים של אותם מנויים – ואז נחשף שחברות התקשורת מחייבות אותם שנים ארוכות, ואי-אפשר אחר כך להתחקות אחרי מה שהיה שם.

כשאנחנו פונים לחברות התקשורת עם מקרים שגילינו, הצרכנים לרוב לא מקבלים את כל הכסף בחזרה, כי אין חובה רגולטורית. לפעמים החברות מחזירות סכום חלקי – אבל זה קורה כי הלקוחות התעקשו. לפעמים הלקוחות פונים לבית המשפט לפיצוי, וגם אז הם לא תמיד מקבלים הכל.

אמון הציבור פנה למשרד התקשורת בדרישה שהמעבר להפצת חשבוניות דיגיטליות יהיה חייב לעבור שלב של סיכום ברור מול הלקוח על אופן קבלת החשבוניות".

 

 

שיתוף:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

באתר זה נעשה שימוש בקבצי cookies. המשך גלישתך באתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר ומערכת התלונות