ארגון אמון הציבור ערך דו''ח מקיף על ענף הריהוט. מאפייני הענף, ליקויים ובעיות בולטות ומדריך לצרכנים. כל מה שצריך לדעת בדרך לרהיט חדש.

מוקד התלונות של ארגון אמון הציבור מטפל מדי שנה בעשרות אלפי תלונות. אחד הענפים הבולטים עליו מלינים צרכנים הינו ענף הריהוט, תחתיו נכללים סוגי עסקים שונים: עסקים המספקים ריהוט של יצרן אחר, מישראל או מחו''ל, ולכן תלויים ביצרנים ובייבואנים חיצוניים, עסקים המייצרים את הריהוט בעצמם ועסקים המאפשרים אספקה מיידית של חלק ממוצריהם (דוגמת איקאה וקיקה). דפוסי הליקוי המרכזיים בענף הריהוט הינם אספקת מוצר פגום ואיחור באספקת מוצרים, כשפעמים רבות הכסף שהתחייב הצרכן לשלם עובר לעסק זמן רב לפני שהמוצר מגיע אליו, עובדה המקשה על צרכנים לממש את זכותם לבטל את העסקה עד 14 יום מקבלת המוצר כפי שמאפשר החוק. כמו כן, דפוסי ליקוי נוספים בענף הם: שירות לקוחות לקוי, קושי בביטול עסקה ואי גילוי נאות.

תופעה בעייתית נוספת הנפוצה בענף הרהיטים הינה עסקים אשר פשטו את הרגל. דפוס זה נגזר בעיקר מקיומם של עסקים קטנים רבים מול עסקים גדולים ומוכרים. למוקד התלונות של ארגון אמון הציבור הגיעו גם לא מעט מקרים בהם צרכנים רכשו מוצרים מעסק שפשט את הרגל ונותרו עם בעיות ותקלות במוצרים (או באספקתם) שאין להן מענה.

מתוך בחינת הענף עולה כי ריבוי עסקים קטנים מול עסקים גדולים מוביל לקושי להנהיג ולשמר רמת שירות אחידה, אך עולה גם צורך ברור בהתערבות הרגולטור והגברת המודעות בקרב צרכנים ועסקים. הרגולטור חייב להתערב בנושא ובעיקר להבהיר ולחדד את תקנות הגנת הצרכן העוסקת במושג ''שימוש'' במוצרי ריהוט, הגברת המודעות לגבי המושג ''הזמנה מיוחדת'' הנתון כיום לפרשנויות רבות, שינוי צורת התשלום דרך כרטיסי אשראי ועוד.


לדו"ח ענף הריהוט המלא 
דו"ח הריהוט בדה מרקר

קטגוריה: 
Tags: