ארגון אמון הציבור בשיתוף ''ישראל יקרה לנו'' והסתדרות הגימלאים: חשש לכשל שוק בתחום השוקולד.

ארגון אמון הציבור פנה לממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דוד גילה ולראש הועדה לבדיקת יוקר המחייה בישראל שרון קדמי, בשיתוף ''ישראל יקרה לנו'' והסתדרות הגימלאים, בבקשה לבחון את התנהלותה של חברת שטראוס-עלית בתחום השוקולד.

פנייה זו יצאה על רקע ממצאי דו''ח שחיבר ארגון אמון הציבור, אשר נשלח גם למר ציון בלאס, מנכ''ל חברת שטראוס, המשווה את מחירי טבלאות השוקולד בישראל לעומת יצרנים מקבילים בעולם. ממצאי המחקר, שנאספו בעזרת חברת אי.סי.נילסן ו- mysupermarket מעלים פערים מהותיים במחירי השוקולד בישראל ביחס למחירים של טבלאות שוקולד בארה''ב, בריטניה, אוסטרליה וגרמניה. ניתוח של פערי המחירים שנמצאו מעלה חשש לקיומו של כשל שוק בתחום טבלאות השוקולד, כשל אשר מאפשר לכאורה לחברת שטראוס-עלית גביית מחיר לא תחרותי.

ממצאי הדו''ח מראים כי מחיר השוקולד בישראל יקר בעשרות אחוזים ביחס לחלק ממדינות ההשוואה. המחקר מצא כי כדי לקבל מחיר המקביל למחירים תחרותיים בעולם, על הצרכן הישראלי לקנות מארזי צלופן של 6-8 חפיסות, בעוד הצרכן בעולם מקבל מחירים תחרותיים גם בקניית חפיסה בודדת. בנוסף, בדק המחקר את טענת היצרנים כי ההתייקרויות נובעות מעליית מחירי חומרי הגלם בעולם, אך בבדיקה לא נמצאה השפעה מהותית של מחיר חומרי הגלם על מחיר השוקולד בישראל בשנים האחרונות.

לאחרונה פרסם בנק ישראל כי מחירי מוצרי המזון בישראל גבוהים בכ-30% מהמחירים הנהוגים במדינות בהן רמת ההכנסה דומה לישראל, ולדבריהם הסיבה לכך היא, בין היתר, מבנה שוק לא תחרותי. בהקשר זה כדאי להזכיר כי חברת שטראוס-עלית מחזיקה 63% ממכירות טבלאות השוקולד בעוד המתחרה השני בגודלו, ורד הגליל מחזיק 9% בלבד. בדו''ח שחיבר הארגון עולה גם כי לאחר מבצעי החגים, ''ורד הגליל'' מבצעים ''ישור קו'' כלפי מעלה, אל מחירי שטראוס-עלית.

ארגון אמון הציבור שב ומדגיש כי מטרת הדו''ח, כמו גם המחאה הציבורית, היא להביא לרמת המחירים של מוצרי צריכה בישראל התואמת את המקובל במדינות בעלות מבנה שוק תחרותי.

בשלב זה טרם התקבלה תגובת הרשות להגבלים עסקיים. ארגון אמון הציבור ימשיך לעקוב ולעדכן בהתפתחויות.

 

דו"ח ארגון אמון הציבור - ענף השוקולד
מכתב פנייה למנכ"ל חברת שטראוס-עלית, מר ציון בלאס
גלובס
ynet
דה מרקר
כלכליסט

קטגוריה: 
Tags: