שיתוף פעולה ראשון בין הקואליציה לבריאות הציבור וארגון אמון הציבור מציג נתונים מדאיגים על חומרים מסוכנים בסביבה הביתית.

מחקר של הקואליציה לבריאות הציבור בשיתוף ארגון אמון הציבור, הנערך לרגל יום הבריאות הבינלאומי שחל השבוע 
(7.4.2012), מגלה כי בעוד שרובנו התחנכנו על הגישה כי מירוק הבית במוצרי ניקוי וחיטוי, שמירה על הגיינה בעזרת מיני סבונים ותמרוקים וטיפוח שוטף תורמים לבריאותנו – הרי שבפועל עולה תמונה שונה. מתוך הנתונים עולה כי מוצרי הצריכה שלנו רוויים כימיקלים מסוכנים: בחומרי הניקוי, במוצרי הקוסמטיקה, מוצרי הגיינה והטיפוח ובמוצרי המזון. חומרים אלה מזיקים לכלל האוכלוסיה ובפרט לאוכלוסיות פגיעות כמו ילדים, קשישים ונשים בהריון.

חג הפסח – הלא הוא חג האביב - נקשר עבור רבים עם נקיונות מאסיביים וחידוש הבית. בתקופה זו רבים עושים שימוש גדול יותר במוצרי הניקוי השונים, אותם ניתן לרכוש בקלות ברשתות השיווק השונות. אמנם החוק בישראל מחייב את הייצרן לציין במפורש על גבי האריזה את חומרי היסוד מהם מורכב המוצר, ובפרט חומרים מסוכנים, אך מרבית הציבור אינו מעמיק בקריאת האזהרות ופרטי המידע המופיעים על המוצר ובכך פעמים רבות נחשף לסכנות חמורות.

הקואליציה לבריאות הציבור וארגון אמון הציבור קוראים לגופים הרגולטורים האמונים על שלומו ובריאותו של הציבור - משרד הבריאות, משרד התמ"ת, מכון התקנים והמשרד להגנת הסביבה - לפעול לטיפול אמיתי בבעיה, לספק לציבור מידע נגיש ולקדם את המודעות לנושא מהותי זה. כמו כן, מבקשים הקואליציה לבריאות הציבור וארגון אמון הציבור להתריע בפני הציבור ולהזכיר לו כי נקיטת אמצעי זהירות ושימוש נבון, כמו גם צריכה מופחתת של מוצרים בעלי ריכוז חומרים מסוכנים גבוה, יכול לצמצם משמעותית את החשיפה לחומרים מסוכנים. מודעות צרכנית ואחריות אישית מצד ציבור הצרכנים יוכל להביא שינוי אמיתי בסביבה הביתית ויעביר מסר ברור ליצרנים ולמשווקים כי הציבור בישראל מודע לסכנות ודורש מוצרים בטוחים, סביבתיים ובריאים.

למחקר המלא

קטגוריה: 
Tags: