עפ''י תקנות חדשות שנכנסו לתוקף ב 1.12.2012 על חברות הכבלים והלוויין להציע חבילת ערוצים צרה. האם אנחנו בדרך למהפכה בענף הכבלים והלווין?

ענף הכבלים והלוויין, בדומה לענפי תקשורת שונים כמו ענף הסלולר והשיחות לחו''ל, עובר בשנים האחרונות שינויים רבים ברמת השוק וברמה הרגולטורית. בין היתר, מחירן הגבוה של חבילות השידור הרב ערוציות הוביל להתערבות הרגולטור ולכניסת ההוראה המחייבת את חברות הכבלים והלוויין להציע חבילות צרות בעלות נמוכה יותר, החל מה 1.12.2012.

ארגון אמון הציבור עורך השוואות של מחירי חבילות כבלים ולוויין מול מדינות שונות בעולם, ובשנים עברו חשפו ההשוואות פערים אדירים, שרק המחישו כי השוק בישראל סובל מהיעדר תחרות. בעוד שבעולם (למשל בארה''ב, בריטניה, אוסטרליה, צרפת וספרד) מקובל לשלם עבור חבילות בסיס הכוללות כ-30 ערוצים או יותר, וכן ממיר HD בעל יכולת הקלטה (ממירVOD ) כ-120 ש''ח בממוצע, העלות בישראל עבור חבילת בסיס בלבד עומדת על כ-200 ש''ח בממוצע.

בניסיון ליישר קו עם מגמות עולמיות ולעודד תחרות בענף, הובילה המדינה מהלך של הכנסת מערך שידור דיגיטלי - עידן פלוס, בשנת 2009, ובכך יצרה לראשונה חלופה ממשית לחבילת הבסיס בדמות שירות המספק מספר ערוצים בעלות חד פעמית אשר הפכה לאלטרנטיבה אמיתית עבור משקי בית רבים. לאורך השנים נוספו ערוצים לשידור הדיגיטלי וכיום הוא מונה שישה ערוצים וערוצי רדיו. במקביל, גם בישראל הולך ומתרחב הנוהג לצרוך תכנים משודרים באמצעות האינטרנט, תהליך שצפוי להתעצם על ידי הכניסה של חברות סלולר לשוק התוכן הרב ערוצי.

השקת החבילות הצרות, המציעות שידור רב-ערוצי בעלות מופחתת, מביאה לכאורה לשיפור במצבה של ישראל מול העולם, אך בדיקה מראה כי לא מדובר במהפכה של ממש. בחינת החבילות הצרות שמציעות החברות בעקבות ההוראה מעלה, כי חברות הכבלים והלווין עדיין רחוקות מלהפנים את השינויים בתחום התקשורת, הטכנולוגיה ודפוסי הצפייה של צרכנים היום. היעדר האפשרות לצרף ערוצים בודדים לחבילות והיצע דל של תכנים מעיד כי נכון להיום החברות אינן רואות בשידור הדיגיטלי (עידן+) תחרות ממשית ומסרבות להפנים את המציאות המשתנה ולהתאים את שירותיהן לצרכיו של הצרכן בעידן האינטרנט. הוכחה נוספת לעמדת החברות ניתן למצוא בתמחור הגבוה הזהה שבחרו חברות הכבלים והלוויין לתת לחבילות – 149 ש''ח (בתום מבצעי ההיכרות שהינו גבוה משמעותית מהמחיר שניתן להתחבר בו לשידור הרב ערוצי בחברות במדינות מערביות. המחיר הממוצע לחבילה הבסיסית ביותר, שנצפה במדגם של חברות בארה''ב, בריטניה, אוסטרליה, צרפת וספרד הוא 121 ש''ח (במונחים שווי כח קניה), כשהחבילה הקטנה ביותר שנמצאה במדגם היתה של 28 ערוצים, לעומת 15 ערוצים בחבילה הצרה המוצעת על ידי חבילות ישראליות.

ה"חבילה הצרה", דה מרקר, 3.12.2012
ה"חבילה הצרה", ישראל היום, 3.12.2012

Tags: