שיתוף פעולה חדש וייחודי בין שתי חברות האשראי הגדולות בישראל – ישראכרט ולאומי קארד - לבין המוסד הארצי ליישוב מחלוקות של ארגון אמון הציבור יוצא לדרך. במקרים שאין בסמכות חברת האשראי להכריע במחלוקת בין עסק לצרכן ימליצו החברות לצדדים

ביוני 2012 הקים ארגון אמון הציבור את המוסד הארצי ליישוב מחלוקות, מערכת ייחודית ליישוב מחלוקות בין פרטים לעסקים ומוסדות ציבוריים, המספקת אלטרנטיבה נגישה, יעילה ונוחה להליך משפטי ארוך ומסורבל, ומספקת מענה ליישוב מחלוקות באופן הוגן ונגיש לציבור ולעסקים כאחד. הצטרפותם של עסקים למוסד מותנית בהתחייבות לפעול על פי כללי המוסד, שמהותם טיפול והתייחסות לכל תלונה המגיעה לבית העסק. בתמורה להתחייבות זו זכאים העסקים לניהול מחלוקות במסגרת המוסד בעלות מסובסדת. מאז השקת המוסד הופנו לטיפולו עשרות רבות של מקרים שמרביתם זכו לפתרון בסיוע הצוות המקצועי של הארגון ללא צורך בהפניית המחלוקת ליישובה באמצעות המוסד. המחלוקות שנדונו במוסד שיקפו שביעות רצון גבוהה מצד הצרכנים.
חברות האשראי מהוות שחקן מרכזי בעת מחלוקת בין צרכן לגוף עסקי או ציבורי, אך החוק כיום קובע כי חברת האשראי יכולה לסייע לצרכנים מול חברות רק במקרה של כשל תמורה מלא בו טרם חויב חשבונם (או רק חלק מהתשלומים חויבו) או בבקשה לביטול הרשאה לחיוב בכרטיס בגין שירות מתמשך. במקרים אחרים, כמו למשל במקרה של קבלת מוצר פגום, אין באפשרות חברת האשראי לסייע והצרכן נאלץ לנהל את המחלוקת ישירות מול בית העסק.

שיתוף פעולה בין שתי חברות האשראי הגדולות - ישראכרט ולאומי כארד - למוסד ליישוב מחלוקות של ארגון אמון הציבור, נועדה לסייע לצרכנים במחלוקות הנופלות בתחום ה''אפור'', המהוות אחוז ניכר מהמחלוקות המגיעות לבתי המשפט, ובהן כיום אין ביכולתן של החברות לסייע. המוסד הארצי ליישוב מחלוקות מאפשר ניהול הליכים באופן מקוון, עובדה ההופכת את השירות לנגיש, יעיל ומהיר.

לדברי גלית אבישי מנכלי''ת ארגון אמון הציבור ''אחד האתגרים המשמעותייים בתחום הצרכני הוא לרכך את חוסר האמון השורר בין הצדדים, על ידי יצירת תשתית נגישה ומקצועית שתאפשר הידברות במקרה של מחלוקת בניהול מומחים מהתחום הצרכני. הנסיון מלמד שמרבית המחלוקות ניתנות ליישוב מהיר ויעיל. קיים אינטרס משותף של צרכנים ועסקים כאחד לפתור מחלוקות ללא הסיכון בהסלמתן על כל העלויות והטרחה הכרוכים בהסלמה זו. פעילות מוסדות דומים בעולם מלמדת על הפנמה מהירה של השיטה במערכות הכלכליות ובעיקר בתחום הסחר המקוון.
שתי חברות האשראי הגדולות, בהתגייסותן לידע את ציבור העסקים והצרכנים בעת מחלוקת באפשרות להפנות מחלוקות למוסד יהוו זרז משמעותי בהפיכת תרבות זו של יישוב מחלוקות בהסכמה לתרבות מדוברת בשיח הצרכני''.
אורן כהן בוטנסקי, סמנכ''ל השירות של ישראכרט, אמר היום: ''שיתוף הפעולה שנחתם בין קבוצת ישראכרט וארגון אמון הציבור הינו נדבך נוסף וחשוב באסטרטגיית החברה להעניק את השירות והסיוע הטובים ביותר ללקוחות החברה, גם במקרים בהם נמנע מן החברה לטפל ולסייע באופן ישיר''.

שמוליק קרא, מנהל אגף שירות ותפעול לאומי קארד: ''שיתוף הפעולה עם גופים חיצוניים מקצועיים, שרואים לנגד עיניהם את טובת הלקוח, נותן בעינינו ערך מוסף חשוב ואיכותי. אנו בטוחים כי הדבר יסייע ללקוחות לקבל מענה מיטבי, גם באותם מקרים בהם לאומי קארד אינה יכולה לסייע להם''.

פרטים נוספים אודות המוסד הארצי ליישוב מחלוקות

Tags: